Jak správně vybrat dětskou postel?

Vybrat postel pro vaše dítě nemusí být jednoduché. Zvláště pokud chcete, aby díky ní vaše dítě mělo skutečně dokonalý a ničím nerušený spánek. V tomto směru si tak povíme, jak by měla být dětská postel správně vybírána, a na jaké aspekty je nutné se v současné době zaměřit. Jedině tak si můžete být jisti, že konkrétně vybrané dětské postele budou rozhodně splňovat všechny vaše požadavky.

Tím hlavním je kvalita materiálu

Co by mělo být naprostým základem při výběru, to je kvalita použitého materiálu. Pokud v této oblasti něco jasně vede, potom je to logicky dřevo, nebo jeho imitace. Jedná se totiž o přírodní materiál, který se dnes hodí do všech interiérů, nehledě na to, v jakém stylu jsou designovány. Logicky tak dřevěné dětské postele skvěle padnou i do dětského pokoje, ať už je zařízený jakkoliv.

Dřevo navíc vynikne svými vlastnostmi co do samotné kvality. A to jak z hlediska dlouhé životnosti, tak z hlediska celkové odolnosti namáhání. Na to je třeba dát obzvlášť pozor, jelikož vaše dítě nebude na posteli pouze spát, protože oblíbená kratochvíle dětí je hlavně skákání na postelích. A ta správná by to měla vydržet.

Z hlediska nejlepší volby rozhodně vede masiv, tedy použité surové opracované dřevo. To může mít mnoho podob, a to od dřeva smrkového, po bukové, nebo třeba dubové. Poslední zmíněné varianty jsou co do odolnosti nejlepší, ale logicky také nejdražší.

Jaká zvolit konkrétní rozměr?

V oblasti materiálů tedy již máme jasno, a tak je třeba přistoupit k části, která se týká rozměrů. Zde pozor na jednu důležitou věc, a to takovou, že vaše dítě den po dni roste, a tak mu postel koupená přesně na míru nemusí po několika měsících, nebo po roce stačit. Tedy z hlediska délky, kterou je určitě nutné vybírat s ohledem na dostatečnou rezervu. Obecně se uvádí, že by plocha měla být delší o minimálně 15 centimetrů, než je aktuální dětská výška. Mnohem lepší volbou je ale dbát na mnohem větší rezervy, a to i s ohledem na aktuálně věk. Je dobré mít na paměti, že v budoucnu budete měnit dětskou postel za plnohodnotné lůžko, a tak by daná změna měla být přímá, bez mezičlánku v podobě postele další.

S ohledem na konkrétní rozměry je třeba brát v potaz také šíři. Tím nejmenším doporučovaným rozměrem je 80 centimetrů, ale opět platí, že v případě, že chcete dopřát vašemu potomkovi větší komfort, je dobré zvolit alespoň metrovou variantu. Posledním důležitým rozměrem je výška, tedy rozměr od podlahy po spodní část postele. Ta by neměla být větší než 30 centimetrů, a to proto, aby se dítěti lépe vstávalo. Druhým důvodem této výšky může být i případné riziko pádu, které z třiceti centimetrů není tolik rizikové s ohledem na zdraví dětí. Zmírnit riziko pádu lze samozřejmě ochrannými prvky, hlavně v podobě různě dlouhých, nebo různě vysokých zábradlí.

Jak vyřešit společný pokoj sourozenců?

Zmíněná pravidla ohledně samotného výběru platí ve všech případech. Drobnou komplikací ale mohou být menší byty, kde nastává otázka, zda většinu prostoru v pokoji zabrat dvěma postelemi, nebo raději zvolit ty patrové postele pro děti. Tyto dětské postele logicky nejsou ničím výjimečným a v mnoha bytech jsou dnes velmi dobrou volbou. Užitná plocha podlahy totiž zůstane využita stejně, jako v případě jedné jediné postele, a tak zůstane i dostatek prostoru na hraní.

V případě výběru těchto variant stále platí vše výše uvedené. Pouze je třeba skutečně přihlédnout ke kvalitě materiálu, ale také k bezpečnostním prvkům zvláště u výše položené postele. S ní také souvisí přístup, zda bude realizován pomocí žebříku, nebo schůdků. Rozhodně by tato varianta měla odpovídat i věku dítěte, jinak se může stát velmi nebezpečnou, a pro dítě i stresující.