10 tipů jak vybrat patrovou postel

Správná patrová postel by měla splnit hned několik velmi důležitých požadavků. Pokud bychom si je měli shrnout, potom máme k dispozici přehledný a samozřejmě i objektivní návod k tomu, jak danou postel pro své děti vybrat. A to s ohledem na to, aby se jim na ní nejenom dobře spalo, ale aby také perfektně zapadala do samotného dětského pokoje.

1) Kvalita materiálu je základ

Tím nejdůležitějším, co s danou postelí rozhodně souvisí, to je materiál. Dnes existuje několik variant, a to od kovových konstrukcí, po ty dřevěné, popřípadě i kombinované. Daný materiál by měl hlavně působit pevně, odolně a také stabilně, s čímž může souviset také nosnost. A to nejenom horní postele, ale samozřejmě celkové konstrukce, jelikož ta spodní část velmi často stojí na 4 nohách, podobně jako běžná postel. Při výběru tedy nic nezkazíme, pokud sáhneme po ocelové konstrukci, nebo po masivu, tedy pevném celistvém dřevu.

2) Vhodný design je samozřejmostí

Se samotným materiálem jistě souvisí také celkový design postele. Ta by měla ideálně ladit s ostatním nábytkem dětského pokoje, a měla by do něho dokonale zapadat. Perfektní volbou je již zmíněné surové dřevo, nebo alespoň zajímavé barevné provedení, a to i v případě kovové varianty.

3) Správná výška obou postelí

V tomto ohledu je třeba posuzovat jednotlivé postele jednotlivě. Ta spodní by neměla být ve větší výšce, než je 30 centimetrů, a to hlavně pro co nejpohodlnější slézání, ale i případná rizika spojená s pádem. Horní postel by poté měla být v takové výšce, aby mělo dítě na spodní dostatek místa. Na druhou stranu by ale neměla být moc vysoko, a to pro dostatek místa pod stropem, ale i pro nekvalitní, horký a vydýchaný vzduch, který se zde může držet.

4) Bezpečnost na prvním místě

S patrovou postelí jde ruku v ruce i bezpečnost. Nejenom u horní, ale i u té spodní by mělo být samozřejmostí pevní zábradlí, které logicky zamezí pádu dítěte. Na toto je dnes dbáno u většiny výrobců, což znamená, že dodávané patrové postele tyto požadavky většinou již splňují.

5) Jakou zvolit délku a šířku?

Jelikož obě postele jsou v případě těchto kombinací stejné, měla by se výška a šířka určovat dle velikosti většího ze sourozenců. Délka by tak měla být alespoň o 15 centimetrů vyšší, než je jeho reálná výška. Šířku poté volte alespoň 80, raději však 100 centimetrů.

6) Nezapomeňte na úložný prostor

Jelikož je palanda volena i s ohledem na úsporu místa, je logické, že na tu bychom měli dbát v první řadě. Je proto dobré vsadit na takové varianty, které jím disponují, jelikož nám tak umožní uschovat mnoho věcí.

7) Cenu ovlivňuje mnoho faktorů

Při výběru rozhodně nesledujte pouze ceny. Ta není vždy hlavním faktorem, jelikož palanda z kvalitního materiálu v typické konstrukci může být často levnější, než méně kvalitní model, pouze s netypickými velikostmi, nebo rozložením.

8) Zvolte pohodlné a zároveň bezpečné schůdky

S palandami souvisí i nutnost dostat se právě do horní postele, ale i dolů z ní. S tím by mělo souviset to, aby to bylo bezpečné, ale samozřejmě i pohodlné. Zvláště pro menší děti by mohl být úzký a kolmý žebřík spojený s velkým rizikem.

9) Stabilita během spánku

V souvislosti s kvalitou jistě souvisí také celková stabilita dané postele. I pokud dochází na horní posteli k častému převalování, rozhodně by nemělo docházet k tomu, že by se palanda jakkoliv kývala, vrzala, nebo působila nestabilním dojmem.

10) Nezapomeňme ani na doplňky

Při výběru můžeme zohlednit také to, jaké jsou k posteli případné doplňky. Těmi může být například i vhodný rošt, který slouží jako podklad pod samotnou matraci, a měl by být nezbytnou součástí obou postelí, tedy jak horní, tak i spodní.