Patrové postele

Představme si malý byt, ve kterém žije čtyřčlenná rodina. Tedy oba rodiče, se kterými celý byt sdílí také jejich děti, a to v podobě dvou sourozenců. Ti samozřejmě sdílí společný pokoj, který rozhodně není nijak velký. A právě jeho vybavení může být pro mnohé rodiče oříškem. A zatímco u běžného nábytku lze dělat kompromisy, v případě lůžek rozhodně kompromis neexistuje. Alespoň tedy s ohledem na kvalitu spánku obou dětí. Přesto ale řešení existuje, kdy dojde k perfektnímu využití prázdného prostoru nad postelí první, kdy se bude jednat o řešení, které přinesou patrové postele – oblíbený prvek všech sdílených dětských pokojů.

Ideální volba pro starší děti

Samozřejmě s volbou právě takového typu postele souvisí to, že by měla být určena hlavně starším dětem. Tedy abychom dané tvrzení upřesnili, starší ze sourozenců by měl být ten, který bude spát nahoře. Právě vrchní poloha totiž může přinášet určitá rizika, a to nejenom z hlediska bezpečnosti, ale také s ohledem na dostupnost právě horní palandy. Proto je rozhodně nutné zvážit tento postup v případě, že máte ještě menší děti, či si nejste jisti, zda by to starší ze sourozenců skutečně zvládl. Pokud ne, bohužel vám nezbývá nic jiného, než běžné postele. Případnou variantou ale může být také menší patrová postel, která by v tomto ohledu nemusela být zase takovým problémem. V mnoha případech jde totiž hlavně o zvyk a tedy o první dny na ní.

Spát blízko stropu nemusí být vždy výhodné

S ohledem na přednosti daného řešení ale je určitě třeba zmínit i jedno drobné negativum, které mohou patrové postele mít. To se týká hlavně tedy postele vrchní, která se nachází blízko stropu. Vše totiž souvisí s teplotou v samotném pokoji, a to v tom směru, že teplý vzduch se logicky drží výše. A tak zatímco dítě na spodní posteli má z hlediska teploty dokonalý komfort, dítěti v horní části postele může být velké teplo. Podobně je to ale i naopak, kdy horní může mít optimální teplotu ke spánku, a spodnímu může být zase zima.

Vše ale nemusí být nutně pouze takto řečeno, jelikož komfort závisí také na stylu vytápění, na velikosti jednotlivých místností, nebo na celkovém odvětrávání, či udržování konstantních teplot. U běžných panelákových bytů je však s tímto negativem rozhodně dobré počítat. Kromě teploty v horní části místnosti ale může být problémem také vydýchaný, často i suchý vzduch.

Ukázka patrové postele

Patrové postele jsou ideální volbou, jak ušetřit místo v dětském pokoji.

Materiálů je celá řada

Se samotnou konstrukcí, ze které je daná patrová postel vyrobena by poté mělo souviset i to, aby se jednalo o materiál skutečně maximálně pevný a odolný. Dnes se používají hlavně dva typy, a to buď dřevo, nebo také kovová konstrukce. Obě varianty mají samozřejmě své přednosti. Dřevo hlavně z hlediska svého vzhledu, a to proto, že do mnohých interiérů mnohem více a lépe zapadá.

Oproti tomu kovové konstrukce sice nejsou z hlediska vzhledu natolik příjemné, ale na druhou stranu mohou být oproti dřevu často mnohem pevnější a odolnější. A to také z hlediska celkové životnost. I v tomto směru tak je důležité zamyslet se nad tím, jaká varianta bude pro vaše děti ta správná, a která se bude do jejich pokoje také hodit. V některých případech ale nejsou výjimkou ani kombinace obou.

Obě děti by měly mít dostatek prostoru

Pokud si však patrovou postel představujete jako úzké, nepříjemné a kovové palandy známé například z mnoha kasáren nebo ubytoven, rozhodně jste na omylu. Moderní patrové postele totiž splňují ty nejnáročnější požadavky na dokonalou kvalitu spánku, a to hned obou dětí. Základem tak jsou dokonale prostorné postele co na šířku, ale také z hlediska délky. Logicky by ale měl daný typ postelí splňovat i to, aby mělo každé dítě dostatek místa nad hlavou. Horní postel by tedy měla být v té správné výšce, a to takové, aby nebyla příliš blízko spodního dítěte, a to horní naopak nebylo příliš blízko samotného stropu.

Ideální pro děti jakéhokoliv věku

Ačkoliv je tento typ postelí nejčastěji spojován s těmi dětskými variantami, jsou využívány i v poněkud odrostlejším věku. Například i v době, kdy oba sourozenci studují na střední škole, jelikož i to je doba, kdy stále ještě bydlí i u rodičů. Výjimkou ale nejsou ani patrové postele pro starší potomky, kteří ještě nevylétli z hnízda. Logicky ale musí kvalita daných postelí s přibývajícím věkem stoupat, a to hlavně co do případných rozměrů, tak i do celkové nosnosti, kterou by dané postele rozhodně měly mít. Jedině tak budou moci sloužit v těchto pro někoho už poměrně vyšších letech.

Výběr je na našem trhu široký

Vzhledem k různým variantám a možnostem dnes naštěstí není problémem zvolit skutečně dokonalou postel, která zaujme hned v několika směrech. Jak do rozměrů, tak do materiálů, provedení, nebo celkové konstrukce. Samozřejmě ten nejbohatší výběr dnes najdeme na internetu, odkud si lze danou postel také objednat. Vzhledem k současným konstrukcím a celkovým sestavám dnes není problémem ani kompletní smontování přímo u vás doma. Jelikož do sebe jednotlivé části skvěle zapadají, zvládne to i méně zručný jedinec, který tak sestaví postel třeba svým potomkům.

Výsledný vzhled postele by ale měl vždy korespondovat i s celkovým nádechem pokoje. Zatímco u běžných postelí lze danou harmonii provést poměrně dobře a snadno, postele patrové jsou vzhledem ke svým rozměrům podstatně větší. Přesto se ale i do dětského pokoje dají zasadit tak, aby zde působily dobrým a přirozeným dojmem. A co hlavně, dají se zasadit do místnosti i tak, aby dokázaly hlavně ušetřit co možná nejvíce místa, a to logicky právě v oblasti podlahy.